Määramisel reguleerimisel on kaks, üksteisele risti Isiklik valikuvabadus ja vastutus silma paistev, on kohene efekt.

käivat poolt. Esimene ja lühinägelikematele kindlasti Keelamisel, piiramisel, määramisel ja reguleerimisel on kaks, üksteisele risti vastu käivat poolt. Esimene ja lühinägelikematele kindlasti esimeses järjkorras silma paistev, on kohene efekt. Ühiskond muutuks tsentra Isiklik valikuvabadus ja vastutus Keelamisel, piiramisel, määramisel ja reguleerimisel on kaks, üksteisele risti vastu käivat poolt. Esimene ja lühinägelikematele kindlasti esimeses järjkorras silma paistev, on kohene efekt. Ühiskond muutuks tsentraliseeritud keeldude ja käskude najal justkui ohutumaks ning ettemääratumaks. Siiski on ülemäära

Isiklik valikuvabadus ja vastutus Marek Kiviselg reedel, 9. juulil 2004., kell 12:34:25 Alkoholi öise müügi keelamine, talverehvide kohustuslikuks muutmine, kiiruspiirangute kehtestamine ja suitsetamise keelamine avalikes kohtades — kas taolised käsud ja keelud muudavad ühiskonna pikas perspektiivis paremaks? Keelamisel, piiramisel, määramisel ja reguleerimisel on kaks, üksteisele risti vastu käivat poolt. Esimene ja lühinägelikematele kindlasti esimeses järjkorras silma paistev, on kohene efekt. Ühiskond muutuks tsentraliseeritud keeldude ja käskude najal justkui ohutumaks ning ettemääratumaks. Siiski on ülemääraste keeldude kaugemaks tagajärjeks siiski valikuvabaduse pärssimine ja vastutusvõime vähenemine. Keeld ja selle järgimine nihutab personaalse vastutuse ühiskondlikuks. Käsutäitja võib kehtestatud piiridesse jäämise korral unustada käsu ja keelu üldisema sotsiaalse konteksti. Käsutäitjast saab käpiknukk, kes ei loo kaugeleulatuvamaid seoseid. Kirjeldatud ideed võib illustreerida näiteks liikluses kehtestatud kiirusepiirangutega. Mis juhtuks kui kaotada Eesti maanteedel ja tänavatel täielikult kiiruspiirangud? Kas kihutajate osakaal kasvaks pööraselt suureks? Vaevalt. Talvise lumesajuga ei soovi ka kõige hulljulgem juht maanteedel eriti üle kaheksakümne sõita. Veelgi enam; linnatänava ääres palli mängivate laste läheduses ei taha vähegi sõidukogemust omav juht isegi viiekümnega kihutada. Samas ei tohi hea nähtavusega, suviselt hea haaketeguriga sirgetel maanteedel enamasti üle üheksakümne sõita. Kusagil kabinetisteriilsuses kehtesta

Isiklik valikuvabadus ja vastutus

Marek Kiviselg reedel, 9. juulil 2004., kell 12:34:25
Alkoholi öise müügi keelamine, talverehvide kohustuslikuks muutmine, kiiruspiirangute kehtestamine ja suitsetamise keelamine avalikes kohtades — kas taolised käsud ja keelud muudavad ühiskonna pikas perspektiivis paremaks?

Keelamisel, piiramisel, määramisel ja reguleerimisel on kaks, üksteisele risti vastu käivat poolt. Esimene ja lühinägelikematele kindlasti esimeses järjkorras silma paistev, on kohene efekt. Ühiskond muutuks tsentraliseeritud keeldude ja käskude najal justkui ohutumaks ning ettemääratumaks.

Siiski on ülemääraste keeldude kaugemaks tagajärjeks siiski valikuvabaduse pärssimine ja vastutusvõime vähenemine. Keeld ja selle järgimine nihutab personaalse vastutuse ühiskondlikuks. Käsutäitja võib kehtestatud piiridesse jäämise korral unustada käsu ja keelu üldisema sotsiaalse konteksti. Käsutäitjast saab käpiknukk, kes ei loo kaugeleulatuvamaid seoseid.

Kirjeldatud ideed võib illustreerida näiteks liikluses kehtestatud kiirusepiirangutega. Mis juhtuks kui kaotada Eesti maanteedel ja tänavatel täielikult kiiruspiirangud? Kas kihutajate osakaal kasvaks pööraselt suureks? Vaevalt.

Talvise lumesajuga ei soovi ka kõige hulljulgem juht maanteedel eriti üle kaheksakümne sõita. Veelgi enam; linnatänava ääres palli mängivate laste läheduses ei taha vähegi sõidukogemust omav juht isegi viiekümnega kihutada. Samas ei tohi hea nähtavusega, suviselt hea haaketeguriga sirgetel maanteedel enamasti üle üheksakümne sõita. Kusagil kabinetisteriilsuses kehtestatud reeglite kehtestamine on nii mikro- kui makrotasemel kahjulik.

Mikrotasemel puudub paindlikkus kohandada sõidukiirust täpselt vastavaks teeoludega. Lubatust aeglasemalt sõitjat peetakse kohtlaseks, kiiremini sõitjat kurjategijaks. Paindlikkusest pole juttugi.

Makrotasemel kulub kiiruste kehtestamiseks, teedel ja tänavate märgistamiseks, kontrolliks ja sanktsioonideks niivõrd palju tööjõudu ja ressursse, et trahvidest laekuv tulu katab kõigi keeldude ja käskude masinävärgi ülalpidamise kuludest vaid imeväikse osa.

Kulud kuludeks, kuid kõige suurem kahju sünnib kõikide pseudokäskude ja -keeldude poolt raamidesse surutud inimeste mõttemaailmas. Ratsionaalsete ja kontekstist lähtuvate piiride tunnetamise asemel pöördub tähelepanu kunstlikult vabadust ahistavate käskude vastu põrkumise ja nendest ümber või üle hiilimisele. Sellele kulub vaimuenergiat aga niivõrd palju, et konstruktiivsete asjadega — ühiskonda sisuliselt arendavatega, tegelemiseks seda suuremat järgi ei jäägi. Määramisel reguleerimisel on kaks, üksteisele risti Isiklik valikuvabadus ja vastutus silma paistev, on kohene efekt.


Kirjatükki on kommenteeritud (3) korda — loe lähemalt
Samast žanrist
Eelmine Järgmine
Samalt autorilt


Arvamusrubriik
Andres: Riidest kottide disainid, Riidest kott peab kilekotist keskmiselt 300 korda kauem vastu, lisaks.. [453] Sisupuu sitemap
Iga Roju: Itaalia põgenikelembuse juured, Tegelikult on illegaalsete sisserändajate vastuvõtt ja ülevalp.. (2) [16106]
Eeno Riks: Maailma spämmisõbralikum riik?, Uus e-residentsuse idee kogub tuure ja lööb laineid. Uudne ja.. [3718]
ivar: Toidu kasutamine, Oleme harjunud, et ettevõtete imago ja brändid tehakse tihtipeale ümberteiste vä.. [5815]
ivar: Baltikumi ja Skandinaavia koostöö, Sattusin täna lugema huvitavat artiklit sellel teemal, kuidas S.. [4478]
raido: On siis kinnisvarabuum või ei ole?, Üldiselt tundus, et ootamas on stagnatsioon sarnaselt Eu.. [3719]
raido: Filmimaailma ja online pokker, Mitmed online pokkeri kõneisikud on mures, et antud film võib jätt.. [4185]
rait: Sathyagraha 2.0 versus Tallinna "tasuta" ühissõit 1.0, 2013 01 20 paiku tõmmati tasuta ühissõit ni.. (1) [21651]
ericita: Jõulud., Tuli mõte kodus midagi muuta,lisada ehk mõni väike sisustus element-no mis siis muud k.. [5547]
hiireke01: Mõttetera, Tihti tundub,et elu üle järele mõeldes meenub ainult halb.....Kuigi head on olnud.. (5) [25072]
Kultuuriuudised
Arvamusrubriik
Kirjandusest
Filmiarvustus
Teatrikriitika
Muusikaelamus
Blogid
Kristo: Harjutused hantlitega, Järjest rohkem koguvad populaarsust lühikesed ning kiired treeningud. Kun.. [37] Hea kodulehe valmistamine
Kristo: Füsioteraapia lastele, Mis see füsioteraapia üldse on? Füsioteraapia on vigastuste, erinevate h.. [132] Korraliku kodulehe tegemine
Kristo: .. [164] kodulehe valmistamine Optimist formula
Reisikirjad
Novellid
Luuletused
Mütoloogiad
Portaalist
RSS
Uue blogi avamine
blogi saab avada siit
some top website hosting site providers for both transparently and technically are website design in developing well working in uk top web hosting companies to consider look uk web hosting compare service of top web site hosting providers in the uk and find best site host for your website. Pole kahtlust, et kodulehe tegemine on üheks efektiivsemaks võimaluseks luua uut väärtust ja kodulehe tegemine kiiresti, loe kodulehe tegemine aitab muuta kodulehe tegemine hoopis lihtsamaks kui varem. Teiseks, kodulehe valmistamine toob kliendid lähemale ja aitab kodulehekülje sisu paremini uuendada, vaata lähemalt kodulehe valmistamisest Mõjusa veebilehe 5 olulist elementi sest kodulehekülje loomine on kompleksne ja keerukas tegevus. Kodulehel kasvava metsa ost Eestis metsa ost pakub ka metsamaa ostu võimalust, professionaalne metsa ostumaakler. Safe data backup helps to keep data forever, for example blu-ray is safe for data archiving, see blu-ray discs for data storage this article offers insight to data backup on optical discs like DVD's and blu-ray discs for data archiving. Elektritööd ja mõõtmised, vaata Elektripaigaldiste kontroll elektriprojektid ja tehniline kontroll.
Eestimaiselt hea paik blogimiseks
Reede, 22. jaan. 2021., kell 20:08 - parim aeg päevast
või tee uus
(3) [20146] Arvamusrubriik
Uue kirjatüki kirjutamist alusta siit
Loomisaeg 0.0346s