Kalevipoeg võib sümboliks kasvada Toomas Tõeleid teisipäeval, 24. mail 2005., kell 10:48:02 Millises linnas asub Eiffeli torn? Kus on vabadusesammas, mis hoiab tõrvikut? Millises linnas näitab õiget aega Big Ben? Neile küsimustele teavad vastuseid ka põlvepikkused mudilased. Aga ... mis on Tallinna sümboliks? Viimasel ajal Tallinna püstitatud monumentidest tulid mulle esimestena meelde miljonipeldik, seisev vabadusekell, Estonia hukku kujutav "katkenud niit" ja ülidemokraatliku rahvahääletuse käigus koha leidnud vabadusesammas. Huvitaval kombel paistavad need nimetatud silma vaid nende püstitamise käigus peetud sõnasõja poolest. Vormis, idees või teostuses pole aga mitte kui midagi erilist, mis mingisuguseidki assotsiatsioone tekitaks. Kõige enam oli ehk potentsiaali "Katkenud niidis", samas oleks selles peituva draama detailsem väljendus olnud võrreldav äsja paranenud haavadele lahtikiskumisega. Mille poolest erineb harilik, mitte midagi ütlev taies sümbolist mida teab kogu maailm? Vahest ehk unikaalsuse, äratuntava vormi ja sinna juurde jutustatud loo poolest. Eiffeli torn oli oma aja kõrgeim, Big Ben 19. sajandi täpseim tornikell, New Yorgi vabadusesammas jutustab meile lugu sadadest tuhandetest, kui mitte miljonitest ümberasujatest, kes hoidsid kõik vabaduse tuld hinges kuumalt lõõmamas. Tauno Kangro "Tallinna lahes kahlav Kalevipoeg" on minu arvates üheks originaalsemaks ideeks, mis viimase kümne aasta jooksul välja käidud. Kalevipoeg on unikaalne kangelane. Lugu sellest kuidas Kalevipoeg kõmpis veest läbi kahlates ülemeremaale, tekitab vai
Kalevipoeg võib sümboliks kasvada
Millises linnas asub Eiffeli torn? Kus on vabadusesammas, mis hoiab tõrvikut? Millises linnas näitab õiget aega Big Ben? Neile küsimustele teavad vastuseid ka põlvepikkused mudilased. Aga ... mis on Tallinna sümboliks?
Viimasel ajal Tallinna püstitatud monumentidest tulid mulle esimestena meelde miljonipeldik, seisev vabadusekell, Estonia hukku kujutav "katkenud niit" ja ülidemokraatliku rahvahääletuse käigus koha leidnud vabadusesammas.
Huvitaval kombel paistavad need nimetatud silma vaid nende püstitamise käigus peetud sõnasõja poolest. Vormis, idees või teostuses pole aga mitte kui midagi erilist, mis mingisuguseidki assotsiatsioone tekitaks. Kõige enam oli ehk potentsiaali "Katkenud niidis", samas oleks selles peituva draama detailsem väljendus olnud võrreldav äsja paranenud haavadele lahtikiskumisega.
Mille poolest erineb harilik, mitte midagi ütlev taies sümbolist mida teab kogu maailm? Vahest ehk unikaalsuse, äratuntava vormi ja sinna juurde jutustatud loo poolest. Eiffeli torn oli oma aja kõrgeim, Big Ben 19. sajandi täpseim tornikell, New Yorgi vabadusesammas jutustab meile lugu sadadest tuhandetest, kui mitte miljonitest ümberasujatest, kes hoidsid kõik vabaduse tuld hinges kuumalt lõõmamas.
Tauno Kangro "Tallinna lahes kahlav Kalevipoeg" on minu arvates üheks originaalsemaks ideeks, mis viimase kümne aasta jooksul välja käidud. Kalevipoeg on unikaalne kangelane. Lugu sellest kuidas Kalevipoeg kõmpis veest läbi kahlates ülemeremaale, tekitab vaieldamatult meeldejäävaid assotsiatsioone.
Kui Kalevipoeg piisavalt suur teha ja nähtavale kohale seada, siis peaks sellest võimsa sümboli saama küll. Sellise, mis meenutab meile endile kus meie juured ja teistelegi milline vahva vägilane Kalevipoeg on.
Muidugi on kahju sellest, et vahepeal on palju raha vabadusekella ja vabadusesamba taolistele sisutühjadele käkerdistele ära raisatud. Miks, sellest pole ma kunagi päris täpselt aru saanud.
Tallinna monumentidest tulid mulle esimestena meelde Kalevipoeg võib sümboliks kasvada ülidemokraatliku rahvahääletuse käigus koha leidnud Kirjatükki on kommenteeritud
(9) korda —
loe lähemalt Samast žanrist
Samalt autorilt
Teisipäev, 19. jaan. 2021., kell 23:25 - parim aeg päevast