Tuhanded kumasid mustas taevaaugus ning pilgutasid Mats on nööri otsas vaatas tülpinult alla uinunud maale,

silma. Suur ja haiglaselt kollakas, turske Oli pime. Tuhanded tähesilmad kumasid mustas taevaaugus ning pilgutasid irvitavalt silma. Suur ja haiglaselt kollakas, turske näoga Kuu vaatas tülpinult alla uinunud maale, valades kõrged kuuseladvad üle kareda loor Mats on nööri otsas Oli pime. Tuhanded tähesilmad kumasid mustas taevaaugus ning pilgutasid irvitavalt silma. Suur ja haiglaselt kollakas, turske näoga Kuu vaatas tülpinult alla uinunud maale, valades kõrged kuuseladvad üle kareda looriga ja tungides kohati läbi tihedate okste puude vahel vingerdavale porisele teele... Mats seis

Mats on nööri otsas Jüri A pühapäeval, 24. dets. 2006., kell 21:24:38 Osales kunagi Algernoni jutuvõistlusel. Oli pime. Tuhanded tähesilmad kumasid mustas taevaaugus ning pilgutasid irvitavalt silma. Suur ja haiglaselt kollakas, turske näoga Kuu vaatas tülpinult alla uinunud maale, valades kõrged kuuseladvad üle kareda looriga ja tungides kohati läbi tihedate okste puude vahel vingerdavale porisele teele... Mats seisatas järsku. Talle tundus, et ta kuulis midagi. Ta pööras hirmunult pead ja vaatas otse musta metsa, mis kõrgus tema kohal kui lai sein, ent ühtki ohumaiguga kõla ei kostunud enam. Vaid üksikute öisete loomade nukrad hõiked kaikusid kaugelt tühjusest; nende nutune hääl oli kaeblik, nagu nad kardaksid sarnaselt Matsilegi ümbritsevat tihedat pimedust. Poiss neelatas raskelt ning jätkas teed, pori lirtsumas jalge all ning külm õhk mässimas teda oma külma niiskesse tekki... Matsil oli selline tunne, et kellegi raudne kämmal pigistab tema südant, et miski raske koorem on surutud tema rinnale, laskmata tal vabalt hingata. See oli pimedus, mis kõike seda tegi. Ja ta tundis, kuidas hirm kipitas tema pidevast pingest väsinud kehas, ja lisas veelgi hoogu niigi kiirele sammule. Mats oli rahutu. Mitu korda tekis tal kõhe aimdus, et tuhanded silmapaarid, tuhanded metsa eksinud vaimud jälgivad teda krobeliste puutüvede varjust ja kogunevad ta selja taha, kõndides talle järgi oma vaikses ja ürgses tuimsuses. "Ma ei karda... ei karda," sosistas poiss endale. Mingi heli riivas kergelt ta kõrva. Ta peatus ja, otsides mõnd ohumärki, vaatas, keha

Mats on nööri otsas

Jüri A pühapäeval, 24. dets. 2006., kell 21:24:38
Osales kunagi Algernoni jutuvõistlusel.

Oli pime. Tuhanded tähesilmad kumasid mustas taevaaugus ning pilgutasid irvitavalt silma. Suur ja haiglaselt kollakas, turske näoga Kuu vaatas tülpinult alla uinunud maale, valades kõrged kuuseladvad üle kareda looriga ja tungides kohati läbi tihedate okste puude vahel vingerdavale porisele teele...

Mats seisatas järsku. Talle tundus, et ta kuulis midagi. Ta pööras hirmunult pead ja vaatas otse musta metsa, mis kõrgus tema kohal kui lai sein, ent ühtki ohumaiguga kõla ei kostunud enam. Vaid üksikute öisete loomade nukrad hõiked kaikusid kaugelt tühjusest; nende nutune hääl oli kaeblik, nagu nad kardaksid sarnaselt Matsilegi ümbritsevat tihedat pimedust. Poiss neelatas raskelt ning jätkas teed, pori lirtsumas jalge all ning külm õhk mässimas teda oma külma niiskesse tekki...

Matsil oli selline tunne, et kellegi raudne kämmal pigistab tema südant, et miski raske koorem on surutud tema rinnale, laskmata tal vabalt hingata. See oli pimedus, mis kõike seda tegi. Ja ta tundis, kuidas hirm kipitas tema pidevast pingest väsinud kehas, ja lisas veelgi hoogu niigi kiirele sammule. Mats oli rahutu. Mitu korda tekis tal kõhe aimdus, et tuhanded silmapaarid, tuhanded metsa eksinud vaimud jälgivad teda krobeliste puutüvede varjust ja kogunevad ta selja taha, kõndides talle järgi oma vaikses ja ürgses tuimsuses.

"Ma ei karda... ei karda," sosistas poiss endale.

Mingi heli riivas kergelt ta kõrva. Ta peatus ja, otsides mõnd ohumärki, vaatas, keha krampis, hirmust painatult mõlemale poole teed ning astus hetk hiljem edasi.

"Mats on nööri otsas..." rebestas pineva vaikuse vanaeide külm ja terav, kähe ja salapärane hääl.

Poiss tardus otsekui kivikuju paigale, ta kangestus hirmust, mis sähvatas talle nagu tuline piitsahoop selga; kogu keha kattus külma higiga, näkku tõusis kuumus ja oimukohtadel tukslesid närviliselt veresooned. Ta hingas värisevalt ja hambad plagisesid pimeduses, rahunedes vaid siis, kui ta pidi neelatama maitsetut sülge, mis kogunes ta suhu.

"Mats on nööri otsas..." kostus taas see õudne hääl, seekord juba lähemalt.

Mats tahtis maa alla vajuda, söösta suurel kiirusel siit minema, sattuda ükskõik kuhu, peaasi, et siit eemale. Ja ta mõtles korraks, et äkki heidaks pikali ning kataks end poriga. Kuid ta unustas selle mõttevälgatuse kohe, sest juba tõttas ta laiade jooksusammudega metsa, hüpates pika rohu vahel nagu kits. Ta tajus endas tohutut jõudu, mis vajas vabastamist, ning, hambad ülikõvasti kokku surutud, sõrmed rusikas ja küüned juba kätte tungimas, ta justkui jooksmise asemel lendas puude vahel, teravaid oksi oma jalge all peaaegu tundmata.

Ent ta ei jõudnud kaugele. Piisas ühest mädanenud oksast, mille taha ta porine jalg takerdus, et ta paanilisele põgenemisele lõpp teha. Mats karjatas ja ta rinnust sööstis vilksamisi läbi ehmatuse terav nool, mis aheldas ta vabiseva hääle kurku kinni, laskmata sellel enam väljuda. Ja siis, kui ta segane mõistus oli juhtunu läbi vaaginud, laotus ta teadvusele tume kihisev vari.

Ta hõljus lõpmatus ruumis ega mõistnud, kus ta on. Soe ja ebamaine tuul puhus õrnalt talle näkku; oli vaikus ja rahu. Ning järsku vallandusid tema ümber tulekeerised ja välgusähvatused ning ta sööstis mõõtmatul kiirusel kuhugi kaugele, tuhises justkui läbi nähtamatute tunnelite; ja ümbrus üha ahenes ja ahenes, kiirus kasvas ja kasvas; heledad kiired läbisid lainetena ta meeli ning - ta avas oma silmad.

Mats ärkas minestusest, mis oli kestnud vaid mõne hetke ja ajanud ta pea täitsa sassi. Valu hõõgus ta väljaväänatud jalas nagu kuum süsi, mida õhutab karge tuul, ja pealaelt jooksis kulmule soe verenire. Ähmane uimasus mässis tema mõistust oma võrkudesse ning Matsi mõtted ja küsimused takerdusid ja hajusid neisse, et hiljem jälle esile kerkida. Kui ta oli jõudnud end veidi koguda, tõmbas ta käega otsustavalt üle lauba, vabastas valutava jala oksa vahelt ning tõmbus siis seljaga vastu kidurat puutüve. Kaugemalt kostsid lindude kõlavad hõiked, tuul oli tõusnud ja ladvad kiikusid mõtlikult, nagu sooritades mõnd rituaalset tantsu oma ohvri ümber; ning Matsist haarasid taas kinni hirmu võbisevad käed. Piimjas udu kogunes vargsi ta ümber, kõditades ta värisevat keha külma niiskusega. Taas oli pimedus peidupaigaks näljastele ja kurjadele vaimudele, kes olid piiranud ta ümber ja nüüd jälgisid teda, suud vesised, kehad rahutult tõmblemas... Mats raputas pead, püüdes neid kujutlusi oma peast välja tõrjuda, ning sosistas siis: "Ma ei karda..."

Järsku kostus Mats selja tagant oksa praksumine. Matsi ehmatus oli nii suur, et ta põrkas oma kohalt eemale; ja ta tundis justkui hirmu tige käsilane oleks naksanud hammastega ta selgroost. Ta roomas kiiresti teise puu juurde ning pööras end kehaga ohu poole, sinna, kus ta oli kuulnud oksa praginat. Hetk hiljem riivas ta kõrva krabin. Ja nüüd eraldasid Matsi silmad tihedast pimedusest veidi tumedamat varju, mis liikus aeglaselt tema poole. Mats haaras, silmad hirmust suured, sörmedega maast kõvasti kinni, otsekui see saaks teda aidata, ja ta keha lihased tõmbusid pingule. Nüüd on lõpp, mõtles poiss ja proovis viimases lootuses appi karjuda, aga ta suu ei avanenud, see oli just nagu kokku õmmeldud.

Tume kogu peatus ja hüüdis:

"Mats on nööri otsas!" ja ta häälel, mis sarnanes vana inimese häälega, oli kutsuv kõla. "Mats on nööri otsas!" hüüdis olevus uuesti.

Kogu astus mõned sammud Matsile lähemale. Mats värises, ta ei suutnud oma keha valitseda; kurjakuulutavalt krabises sammal olevuse jalge all.

Õhkkerge käsi puudutas Matsi õlga; ta võpatas ning tema suu kõverdus, kuid nutt ei tahtnud tulla, kostus vaid terav pinin.

"Mats on nööri otsas?" küsis olevus ja silitas krõbeliste sõrmedega poisi põske ja puhastas ta juuksed sodist, mis oli kukkudes sinna sattunud.

Kuu tuli pilve tagant välja ja üksik kiir leidis oma tee läbi okste alla metsa, langedes täpselt Matsi näole ja ta näo kohal rippuvatele olevuse hõbedastele juustele.

"Mats... on nööri otsas..." Vanaeide hääl kibestus, sellesse segunesid kurbus ja viha.

Ja äkki, Matsile täieliku üllatusena, haaras vanaeit kramplikult ta kõrvadest kinni ning teda raevunult raputades karjus, sülg Matsile näkku lendamas:

"Mats on nööri otsas! Mats on nööri otsas!"

Mats aga kriiskas valust; ja mõistes, et tema vastas on pigem hullunud inimene kui mõni vaim, muutus ta julgemaks ning hüüdis:

"Ei ole...ma ei ole...Ei ole, ma ei ole nööri otsas!"

Siis aga haaras teda järsk viha ja ta tõukas vanaeite, kelle kerge sulgkerge keha langes nagu kaltsunukk eemale, tõmmates teravate küüntega Matsi kõrvad ja põsed vereni lõhki.

Mats oli alguses kohmetu, sest ta ei teadnud, mida teha. Siis aga tõusis ta jalule ning, tundmata valu, põgenes, ise longates ühest jalast. Varsti jõudis ta teele ning pööras kodu poole. Igavlev kuu haigutas ja peitus seejärel pilve taha, tuul sasis poisi juukseid... Nii ta jooksis tükk aega, nuuksudes vaikselt ja lohitades ühte jalga järgi, kuni jõudis külani.

Nähes, et kodutalu aknas hõõgub sume küünlavalgus, Mats rõõmustas. Küll oleks hea ema ja isa näha, hea oleks näha ka venda, ehkki ta oli temaga pidevalt tülis. Kuid sellel polnud tähtsust... Mats tahtis pugeda sooja ja kaitsva teki alla, uinuda, et tuleks hommik, ta tahtis tunda hellitavat kätt oma peal ja põsel, ta tahtis hoolitsust. Kiiremini! Kiiremini! - hüüdis ta mõttes ja tõttas kodu poole.

Ta avas kiirustades ukse ja astus sisse, ema ja isa vaatsid talle kohkunult otsa. Ta astus veel mõned sammud, nägu verine, jalg paistes, ning varises siis talle vastu tõtanud ema käte vahele.

Järgmised kaks päeva ei tulnud Mats meelemärkusele. Ta pea põles kuumast; palavikust sündinud viirastused leidsid oma tee välja läbi Matsi suu tegelikkusesse, kui ta rahutult sonis, vehkides seosetult kätega ja tagudes kandadega vastu voodit. Ehmunud vanemad ei mõistnud poja juttu, kui too pidevalt korrutas kord maheda, kord jälle hirmsa ja õudse häälega: "Mats on nööri otsas! Mats on nööri otsas!"

Kuid tal hakkas parem ning ta avas silmad ja märkas ema, kes talle hellalt otsa vaatas.

"Ärkasidki lõpuks, pojuke... Küll on hea... Lähen ütlen isale, et a ei läheks linna... pidime sulle juba kirstu muretsema." Ja ta naeratas südamlikult ning tõttas toast välja.

Mats kuulis läbi akna inimeste juttu ja mõne hetke pärast tuli ema mõtliku näoga tagasi. Ning kuuldes vankri kolinat ning isa kirumist hobuste kallal, Mats küsis emalt:

"Kas isa sõidab ikka ära?"

"Jah," vastas ema. "Sõidab siiski linna...kirstu järgi."

Mats vaatas küsivalt emale otsa ja ta jätkas:

"Sa ju Sassi tunned, eks?" küsis ema. "Tema isa on surnud."

"Kalju on surnud?" imestas Mats vaiksel häälel.

"Ei, mitte Kalju... Kalju pole Sassi päris isa, Mats on Sassi päris isa... nimi nagu sinulgi - Mats! ... Aga nüüd puhka, sa veel väsinud."

Ema kohendas Matsi tekki.

"Räägi edasi..." palus Mats.

"Mis seal ikka rääkida, ega minagi tea, kuidas kõik oli...Räägitakse, et Sassi isa olevat veel enne tema sündi ära sõitnud, tööle läks kuhugi. Nad olid ju vaesed...Mats lubas siis tagasi tulla... Aga sa ju tead, Sassil on uus isa, Kalju... Mis Leidal muud üle jäigi teha, Kalju tubli mees, oma maja, oma põld - kes teab, kas see Mats kunagi tulebki enam tagsi... Ja nii ta läks Kaljule naiseks... Nüüd aga tuli Mats koju...ja - naist pole, last pole...poos end üles oma ema majas... Aga kes teab, kuidas kõik oli... Nii su isa mulle praegu rääkis, aga kes teab... ei tea me keegi... Oleks Sassi vanaemagi kodus, aga see Maie on kadunud, kadunud...kes teab, mis sellel viga on... poeg ju poos end üles, aga tema kaob ära, ja pole kellelt aru pärida, mis õieti juhtus..." Ema paitas poja pead ja küsis siis: "Ega sina midagi tea? Sonides ütlesid ühtteist, mis praegu mõtlema paneb, aga sellest räägime hiljem...puhka nüüd...ma lähen teen sulle süüa."

Ja kui ema lahkus toast, sõnas Mats endamisi:

"Ta on nööri otsas..." Tuhanded kumasid mustas taevaaugus ning pilgutasid Mats on nööri otsas vaatas tülpinult alla uinunud maale,
Samast žanrist
Eelmine Järgmine
Samalt autorilt


Novellid
Taiduse Koolivend: Zenoni kirjatahvel, Zenonile meeldis alati kui vanaisa ja vanaema külla tulid. Ta näg.. [3967] Sisupuu sitemap
Erika Azojan: To truly live, you need to die., I've stopped. It's over. No developing, no direction. Ju.. [4017]
CC: LILIAN & KEVIN - And the reason is youu.., Ühel päikselisel kevade hommikul lõpuks see, millest .. [3997]
Robert Connor: "Robert Connori päevikud" 1.11, Istusin klassis ja ei suutnud oodata tunni lõppu. Käes ol.. (2) [19104]
Robert Connor: "Robert Connori päevikud" 1.10, Oli laupäev ja ma vaatasin parasjagu diivanil elutoas tel.. [4113]
Robert Connor: "Robert Connori päevikud" 1.9, Koolis olid tunnid äsja lõppenud. Jalutasin kodu poole ja.. (4) [21006]
Robert Connor: "Robert Connori päevikud" 1.8, Musi, mille Robert Jenniferilt tol päeval sai, muutis teda.. [4239]
Robert Connor: "Robert Connori päevikud" 1.7, Viies tund oli lõppenud. Jennifer kutsus mind enda poole... [3849]
Robert Connor: "Robert Connori päevikud" 1.6, Amanda kõndis oma 7 aastase pojaga koolist koju. See oli R.. [4013]
ericita: Muinasjutt., Elu ongi muinasjutt!Muinasjut ud algavad elust enesest ja hetkedest,mis meid lumma.. [4680]
Kultuuriuudised
Arvamusrubriik
Kirjandusest
Filmiarvustus
Teatrikriitika
Muusikaelamus
Blogid
Kristo: Harjutused hantlitega, Järjest rohkem koguvad populaarsust lühikesed ning kiired treeningud. Kun.. [37] Hea kodulehe valmistamine
Kristo: Füsioteraapia lastele, Mis see füsioteraapia üldse on? Füsioteraapia on vigastuste, erinevate h.. [132] Korraliku kodulehe tegemine
Kristo: .. [164] kodulehe valmistamine Optimist formula
Reisikirjad
Novellid
Luuletused
Mütoloogiad
Portaalist
RSS
Uue blogi avamine
blogi saab avada siit
some top website hosting site providers for both transparently and technically are website design in developing well working in uk top web hosting companies to consider look uk web hosting compare service of top web site hosting providers in the uk and find best site host for your website. Pole kahtlust, et kodulehe tegemine on üheks efektiivsemaks võimaluseks luua uut väärtust ja kodulehe tegemine kiiresti, loe kodulehe tegemine aitab muuta kodulehe tegemine hoopis lihtsamaks kui varem. Teiseks, kodulehe valmistamine toob kliendid lähemale ja aitab kodulehekülje sisu paremini uuendada, vaata lähemalt kodulehe valmistamisest Mõjusa veebilehe 5 olulist elementi sest kodulehekülje loomine on kompleksne ja keerukas tegevus. Kodulehel kasvava metsa ost Eestis metsa ost pakub ka metsamaa ostu võimalust, professionaalne metsa ostumaakler. Safe data backup helps to keep data forever, for example blu-ray is safe for data archiving, see blu-ray discs for data storage this article offers insight to data backup on optical discs like DVD's and blu-ray discs for data archiving. Elektritööd ja mõõtmised, vaata Elektripaigaldiste kontroll elektriprojektid ja tehniline kontroll.
Eestimaiselt hea paik blogimiseks
Reede, 22. jaan. 2021., kell 21:08 - parim aeg päevast
või tee uus
[3163] Novell
Uue kirjatüki kirjutamist alusta siit
Loomisaeg 0.0315s