Netikommentaatori vastutus Arlandiina reedel, 2. märtsil 2007., kell 17:37:22 Netikommentaatori vastutus Eestis ei ole seadusandja internetti ja sellega seonduvat tegevust seadusandlikul tasemel eraldi reguleeritud ning interneti kasutamisega kaasnevad samad õigused ja kohustused, mis väljapool internetti. Näiteks EV Põhiseadusest tuleneb isikule kohustus mitte teotada kellegi au ja head nime (EV Põhiseaduse § 17) ning samuti kohustus mitte õhutada rahvuslikku, rassilist, usulist või poliitilist vihkamist, vägivalda ja diskrimineerimist (EV Põhiseaduse § 12). Isiklike õiguste kaitset ning andmete avaldamisega seonduvat reguleerib ka võlaõigusseadus. Vastavalt võlaõigusseaduse § 1046 lõikele 1 on isiku au teotamine, muuhulgas ebakohase väärtushinnanguga, isiku nime või kujutise õigustamatu kasutamine, eraelu puutumatuse või muu isikliku õiguse rikkumine on õigusvastane, kui seadusega ei ole sätestatud teisiti. Võlaõigusseaduse § 1047 lõike 1 kohaselt on õigusvastane ebaõigete andmete avaldamine, kui avaldaja ei suuda näidata, et ta ei teadnud andmete ebaõigusest ega pidanudki seda teadma. Seega leimamine internetis on õigusvastane, kui: sellega rikutakse kellegi isiklikke õigusi või avaldatakse tema kohta ebaõigeid andmeid ja tegemist on kolmanda(te)le isiku(te)le avaldatud informatsiooniga. Nimetatud juhul kehtib nn süü presumptsioon, mis tähendab seda, et vastutusest vabanemiseks peab leimaja tõendama teise isiku kohta avaldatud andmete vastavust tegelikkusele (mitte vastupidi) või siis seda, et ta ei ole valeinformatsioo
Netikommentaatori vastutus
Arlandiina reedel, 2. märtsil 2007., kell 17:37:22
Netikommentaatori vastutus
Eestis ei ole seadusandja internetti ja sellega seonduvat tegevust seadusandlikul tasemel eraldi reguleeritud ning interneti kasutamisega kaasnevad samad õigused ja kohustused, mis väljapool internetti.
Näiteks EV Põhiseadusest tuleneb isikule kohustus mitte teotada kellegi au ja head nime (EV Põhiseaduse § 17) ning samuti kohustus mitte õhutada rahvuslikku, rassilist, usulist või poliitilist vihkamist, vägivalda ja diskrimineerimist (EV Põhiseaduse § 12).
Isiklike õiguste kaitset ning andmete avaldamisega seonduvat reguleerib ka võlaõigusseadus. Vastavalt võlaõigusseaduse § 1046 lõikele 1 on isiku au teotamine, muuhulgas ebakohase väärtushinnanguga, isiku nime või kujutise õigustamatu kasutamine, eraelu puutumatuse või muu isikliku õiguse rikkumine on õigusvastane, kui seadusega ei ole sätestatud teisiti.
Võlaõigusseaduse § 1047 lõike 1 kohaselt on õigusvastane ebaõigete andmete avaldamine, kui avaldaja ei suuda näidata, et ta ei teadnud andmete ebaõigusest ega pidanudki seda teadma.
Seega leimamine internetis on õigusvastane, kui:
sellega rikutakse kellegi isiklikke õigusi või avaldatakse tema kohta ebaõigeid andmeid ja
tegemist on kolmanda(te)le isiku(te)le avaldatud informatsiooniga.
Nimetatud juhul kehtib nn süü presumptsioon, mis tähendab seda, et vastutusest vabanemiseks peab leimaja tõendama teise isiku kohta avaldatud andmete vastavust tegelikkusele (mitte vastupidi) või siis seda, et ta ei ole valeinformatsiooni avaldamises süüdi.
Vaidluse korral tuvastatakse isiklike õiguste rikkumine või ebaõigete andmete avaldamine tsiviilkohtumenetluse korras.
Kui õigusvastane leimamine leiab kohtus kinnitust, siis on kannatanul õigus leimajalt nõuda:
varalise ja/või mittevaralise kahju hüvitamist;
ebaõigete andmete ümberlükkamist ja/või
jätkuva leimamise lõpetamist
Kui leim sisaldab ähvardusi, õhutab sotsiaalset vaenu, vägivalda või diskrimineerimist, siis võib kaasneda ka kriminaalvastutus.
Ole internetti ja sellega seonduvat tegevust Netikommentaatori vastutus õigused ja kohustused, mis väljapool Samast žanrist
Samalt autorilt
Neljapäev, 21. jaan. 2021., kell 12:35 - parim aeg päevast