Paremradikaalid otsivad uut nime Sulev Sonne esmaspäeval, 24. aprillil 2006., kell 21:49:15 Isamaaliit ja Res Publica on nüüdseks ühinemise ka volikogude tasemel ära otsustanud. Paraku ei nõustunud kumbki osapool teise nime allesjätmisega. Uuele maimukesele nime panek ei taha kuidagi sujuda ja kütab kirgi. Liitumiskõneluste algfaasis eeldati, et kumbki partei ei suru enda nime peale, kuigi võiks. Isamaaliit on juba kümmekond aastat tuntud nimi, see on midagi mida vaevalt keegi enam projektiparteiks nimetada söendaks. Isamaaliidu nime jätmisel oleks veel teinegi positiivne aspekt. Nimelt koges partei mõned aastad tagasi suurt toetuse vähenemist, kuid on nüüd jälle populaarsust kogumas. Isamaaliidu kuvandis on raskustega võitlemise, rasketel aegadel mitte allavandumise jonn selgelt sees. Siiski, kui uus nimi siis uus nimi. Esimesena välja pakutud Eesti Eest on rohke kriitikanoolerahe osaliseks saanud. Seda on aasitud ja materdatud, palju paremaid variante pole aga paraku välja pakutud. Teeme aj.. Loe lähemalt esmasp., 24. aprillil 06., kell 21:50 Edmund Nimevahetuse puhul on vastuolu just selles, et nad ise paigutavad end konservatiivsesse ni¹¹i, siis iga kahe aasta tagant nime vahetamine ei sobi juba iseenesest ilmavaatega kokku. Sellest vaatevinklist oleks Isamaaliidu nime jätmine tugev argument. Noored projektiparteilased peaksid mõru pilli alla neelama ja pisut enda ego tagasi tõmbama – see on ühise partei parema tuleviku nimel. esmasp., 24. aprillil 06., kell 21:50 Maar Ma pole selle iga hinna eest vanast nimest kinnihoidmisega e
Paremradikaalid otsivad uut nime
Sulev Sonne esmaspäeval, 24. aprillil 2006., kell 21:49:15
Isamaaliit ja Res Publica on nüüdseks ühinemise ka volikogude tasemel ära otsustanud. Paraku ei nõustunud kumbki osapool teise nime allesjätmisega. Uuele maimukesele nime panek ei taha kuidagi sujuda ja kütab kirgi. Liitumiskõneluste algfaasis eeldati, et kumbki partei ei suru enda nime peale, kuigi võiks. Isamaaliit on juba kümmekond aastat tuntud nimi, see on midagi mida vaevalt keegi enam projektiparteiks nimetada söendaks. Isamaaliidu nime jätmisel oleks veel teinegi positiivne aspekt. Nimelt koges partei mõned aastad tagasi suurt toetuse vähenemist, kuid on nüüd jälle populaarsust kogumas. Isamaaliidu kuvandis on raskustega võitlemise, rasketel aegadel mitte allavandumise jonn selgelt sees.
Siiski, kui uus nimi siis uus nimi. Esimesena välja pakutud Eesti Eest on rohke kriitikanoolerahe osaliseks saanud. Seda on aasitud ja materdatud, palju paremaid variante pole aga paraku välja pakutud. Teeme aj..
Loe lähemaltesmasp., 24. aprillil 06., kell 21:50
Nimevahetuse puhul on vastuolu just selles, et nad ise paigutavad end konservatiivsesse ni¹¹i, siis iga kahe aasta tagant nime vahetamine ei sobi juba iseenesest ilmavaatega kokku. Sellest vaatevinklist oleks Isamaaliidu nime jätmine tugev argument. Noored projektiparteilased peaksid mõru pilli alla neelama ja pisut enda ego tagasi tõmbama – see on ühise partei parema tuleviku nimel.
esmasp., 24. aprillil 06., kell 21:50
Ma pole selle iga hinna eest vanast nimest kinnihoidmisega eriti nõus. Nime võib vahetada küll. Kui on hea nimi, siis toob värskendust ning aitab müüte ning väärarusaamu kummutada. Teisisõnu annab valijatele võimaluse rohkem sisule keskenduda. Ma panen pigem imeks, et ühtegi tuumakamat nime pole senimaani välja pakutud. Seda Eesti Eest’i on mehemoodi materdatud ja sada põhjust välja toodud, miks see nii väga halb on aga uue leidmisel on sellest suhteliselt vähe abi. Inimestes on vähe loovust. Ainult üks materdamine käib vahetpidamata.
esmasp., 24. aprillil 06., kell 21:51
Selle nimeloome juures peaks esmalt kriteeriumide üle arutlema. Näiteks kas erakonna nimi peab olema ilmtingimata kirjeldav nagu näiteks Parempoolsete Konservatiivsete Rahvuslike Erakondade Liit või võib ka pärisnime kasutada. Viimase puhul pean siis silmas mingit lühendit või lihtsalt nime, millel on hea kõla ja mis lihtsalt kulub kasutajatele ja valijatele sagedase kasutamisega pähe ilma et selles ohtralt mingeid adjektiive kasutatakski.
Minu arvates on liig kirjeldava nime puhul oht, et ta jääb liiga pikaks ja lohisevaks et kõnekeeles kasutuskõlblik olla. Lisaks kõlavad sellised sõnad nagu "parempoolne," "konservatiivne" või "erakond" poliitilisest mudaloopimisest tüdinud inimestele tõsiselt õõnsalt.
esmasp., 24. aprillil 06., kell 21:52
Täiesti nõus, et hea nimi on lühike ja meeldejääv. Hea kui selles on mingi kirjeldussõna aga see ei ole ilmtingimata kõige tähtsam. Pean hoopis tähtsamaks suupärasust ja voolavust ehk sõna kõla. Eks tõi ju Al Ries enda hiljaaegu eesti keelde tõlgitud positsioneerimisest kirjutatud raamatus välja just eristuvuse ja äratuntavuse teistest sarnastest. Muidugi võiks kokku mikserdada paraja koguse selliseid sõnu nagu Konservatiivne Eesrindlik Rahvuslik Tolerantsus Aateline Perekeskne Rahvusvaheline Partei Erakond Liit aga tulemus oleks tõenäoliselt enam kui küsitav.
Minu jaoks on kõige rohkem põnevust tekitav see, et miks püütakse iga hinna eest end konservatiivsesse nišši paigutada, kui tegelikult on senimaani majandust ikka liberaalsuse suunas veetud. Samuti tekitab see rahvuslikkuse-rahvusvahelisuse dimensioon tõsiseid vastuolusid. Rahvuslikkus ja enda kultuuri säilitamine eeldab ikka mõnevõrra suletust.
esmasp., 24. aprillil 06., kell 21:53
Tõsi ta on, et kui organisatsioonil ei ole selget selgroogu, siis on ka nimepanek väga raske. Ma tooksin nende vastuolude taustal välja hoopis mõned tugevused. Esiteks on nende sõnum, et maailma asju vaadatakse pikema perspektiivitundega, siis veel ka kindlasti see, et mikrojuhtimise asemel keskendutakse pigem sügavamate rahvuslike väärtuste esiletoomisele. Mina hakkaksin kuvandi loomisel just nendest dimensioonidest peale.
Kriteeriumide puhul unustasite veel korraliku käänatavuse ära. Nimi võib küll olla lühike, iseloomulik ja äratuntav aga kui korralikult ei käändu, siis on selle kasutamine üks häda ja viletsus.
esmasp., 24. aprillil 06., kell 21:53
Tegelikult on nimepaneku puhul mõned poolkohustuslikud elemendid nagu näiteks partei, erakond või liit. Teisalt on nende tähendus ammu hajunud, sest kõiki parteisid on ühel või teisel moel liidetud ja lahutatud. Mul on küll tõsiseid raskusi partei ja erakonna vahel vahettegemisega, minu arvates on need praktiliselt äravahetatavad sünonüümid.
Minu arvates on see pikaajalisemate väärtuste vastandamine lühiajalisele populismile suhteliselt elulähedane näide. Laari valitsust meenutatakse ehk just ebapopulaarsete kuid majandusedu seisukohast hädavajalike otsuste tegemise järgi. Eks toona tehtud radikaalsed majandusotsused toovadki talle tagantjärgi loorbereid küll vasakult ja paremalt.
esmasp., 24. aprillil 06., kell 21:54
No pakun siis Eesti Väärtusparteid või Eesti Väärtuserakonda. Konservatiivsus oleks siis selle nimes kaudselt juba sees. Väärtus viitab siis kohe pikemaaegsetele ja püsivatele asjadele, mis ei upu vees ega põle tules. Lühem versioon oleks siis
Eesti Väärtuskond.esmasp., 24. aprillil 06., kell 21:55
Täitsa huvitav ja värskelt kõlav nimi. Hoolimata sellest, et sellist nime tegelikult ei eksisteeri läheb ta enda —kond lõpuliitega kenasti selliste keelendite nagu sõpruskond, rüütelkond või seltskond ühte ritta. See oleks siis seltskond, kes peab väärtusi au sees. Mõnes mõttes moodustab seniste parteide, erakondade või liitudega loogilise rea.
Eesti Väärtuskond on ka kõigiti hästi käänduv. Osastav Eesti Väärtuskonda, omastav Eesti Väärtuskonna.
esmasp., 24. aprillil 06., kell 21:56
Muidugi võib seda veel edasi arendada. Näiteks asendada —kond liide arhailisema ja kindlasti ka omamoodi rahvuslikkusele viitava —kunnaga. Välja tuleb siis siis
Eesti Väärtuskund. Käändub osastavas Eesti Väärtuskunda ja omastavas Eesti Väärtuskunna.
esmasp., 24. aprillil 06., kell 21:57
No ma ei ole väga kindel, kas —kund liide on nii väga rahvuslik või jääb kahtlase sarnasuse tõttu —gund’le pigem ikka saksa kultuuriruumi. Iseenesest aga värske ja huvitava kõlaga. Selles kontekstis peaks keelelise arhailisuse sissetoomine just soovitud konservatiivsuseaurat tekitama. Seda kusjuures ilma nime liigselt pikendamata, lohisevaks muutmata või lausumise käigus keelt sõlme keeramata.
kolmap., 26. aprillil 06., kell 12:53
Kuvandifanaatik
Hea nimi on selline, mis tekitab laia assotsiatsioonidevälja ja mida saab erinevates kontekstides kasutada. Kujutasin endamisi ette kuidas kõlaksid näiteks sellised laused: "Eesti Väärtuskund saavutas parlamendivalimistel kaaluka enamuse" või "Eesti Väärtuskunna poolt nimetati valitsuskabineti liikmed." Minu arvates täitsa normaalselt.
Millegipärast kangastus just tänu sellele -kund lõpule iidselt müütilise salaseltsi kuvand. Sellise, mis on aegade hämarusest olemas olnud ja nüüd on otsustanud maa alt välja tulla — Eesti põlve uueks looma.
Esmaspäev, 18. jaan. 2021., kell 02:03 - parim aeg päevast